Suçsuz olduğu 37 yıl sonra anlaşılmıştı: ‘Öfkenin beni kontrol etmesine izin vermiyorum’

ABD’de Ağustos 1983’te yaşanan bir cinsel saldırı ve cinayet olayıyla bağlantılı olarak 37 yıl tutuklu kalan, suçsuz olduğunun anlaşılmasının ardından kendisine 14 milyon dolar tazminat ödenmesine karar verilen Robert DuBoise, yaşadıklarını Reddit’te anlattı.

LAD Bible sitesinin aktardığına göre, 19 yaşındaki Barbara Grams’in Tampa Heights’ta cinsel saldırıya uğrayarak öldürülmesine ilişkin davada suçlu bulunan ve Eylül 2020 tarihinde DNA kanıtlarının incelenmesi üzerine suçsuz olduğu anlaşılan Robert DuBoise ve Tampa Bay’den gazeteciler Christopher Spata ve Dan Sullivan, eski hükümlünün yaşadıklarını anlatması için Reddit’ten paylaşım yaptı. Kullanıcılardan biri, önce ölüm cezasına çarptırılan, ardından cezası müebbet hapse çevrilen DuBoise’ya, haksız yere mahkum edildiği için ne kadar kızgın olduğunu sordu. DuBoise, bu soruya şu yanıtı verdi: “Öfkenin hayatımı ya da zihnimi bu şekilde kontrol etmesine izin vermiyorum. Küskün olmamayı seçtim. Hiç kimseden nefret etmek istemiyorum ve nefret etmiyorum da….”

‘MASUMİYETİMİ KANITLAMAYA ODAKLIYDIM, EĞLENCEYİ DÜŞÜNMEDİM’

Başka bir Reddit kullanıcısı ise DuBoise’ya başka bir soru sordu: “Bu diğerleriyle karşılaştırıldığında daha aptalca bir soru olabilir ama dışarı çıktığında (aile üyelerini ziyaret etmek gibi diğer şeylerin yanında) ne yemek ya da eğlenmek için ne yapmak istedin?”

59 yaşındaki adam, bu soruya yanıtında, “O kadar uzun yıllar boyunca masum olduğumu kanıtlamaya odaklandım ki bunu hiç düşünmemiştim. Hayalim hep bir eşimin ve çocuklarımın olmasıydı ama yaşlandığımda yeniden bir hesaplama yaptım” dedi. Tek düşündüğünün masum olduğunu kanıtlamak olduğunu, bu sebeple eğlenceyi düşünemediğini anlatan DuBois, “Tüm o yıllar boyunca ciddi bir ortamda yaşamak durumundaydım. Hiçbir zaman eğlenceyi düşünmedim. Bu temel olarak hayatta kalmaktı” diye konuştu.

‘HAPİSTE ÖLEBİLECEĞİNİ KABUL ETMİŞTİM’

DuBois, hapishaneden çıktıktan sonra kendisini en fazla etkileyen teknolojik değişimin ise akıllı telefon olduğunu söyledi. Akıllı telefonların yapabildikleri karşısında hayranlık duyduğunu anlatan eski hükümlü, ilk birkaç gecesinde akıllı telefonla uğraştığını ama telefon çaldığında ‘yana kaydırıp’ nasıl açılacağını bilmediğini belirtti.

Kefaletle serbest bırakılması talebinin üçüncü kez reddedildiği günleri de hatırlayan Robert DuBois, hapishanede ölebileceğini kabul ettiğini ama ailesinin iyiliği için ‘geçeklerin bir noktada ortaya çıkmasını’ istediğini ifade etti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x